Members

Responsibilities:

  • To change the Articles

  • To appoint/remove members and Trustees by special resolution

  • Direct trustees to take special action, when approved by special resolution

  • Appoint and remove auditors

  • Receive the annual report and accounts

  • Review Trustees performance

Governed by:

Articles of Association

Meetings:

One per year (Members AGM)

Turner Schools, in common with other academy groups, is a not-for-profit charity. We are formally constituted as a limited company, which requires us to have Members.

This is primarily a formal, rather than an active role.

Current Members

MeIRION alcock

Position: Member

Relevant Interests: None

Attendance: 01.02.21 AGM

Appointed: August 2020

Remuneration and expenses to date: £0

tracie coultas-pitman

Position: Member

Relevant Interests: Trustee of InFocus School and College (formerly WESC) from 2016

Attendance: 01.02.21 AGM

Appointed: October 2020

Remuneration and expenses to date: £0

jonathan fingerhut

Position: Member

Relevant Interests: Fingerhut Consulting

Attendance: 01.02.21 AGM

Appointed: August 2020

Remuneration and expenses to date: £0

adam oliver

Position: Member

Relevant Interests: None

Attendance: 01.02.21 AGM

Appointed: August 2020

Remuneration and expenses to date: £0

DR AJAY SHARMAN

Position: Member

Relevant Interests: Chair of Trustees Dartford Science & Technical College (appointed 2019), Vice Chair of Governors The Whitstable School (appointed 2009)

Attendance:

Appointed: July 2021

Remuneration and expenses to date: £0

Minutes can be requested via governance@turnerschools.com

Former Members

danIEL perrett

Position: Member

Relevant Interests: None

Attendance: 21/09/16 (AGM), 21/11/2017 (AGM), 15/01/2019 (AGM), 14/01/2020 (AGM)

Appointed: June 2016

Left: 25.01.2021

Remuneration and expenses to date: £0

victor stock

Position: Member

Relevant Interests: Governor of Pimlico Academy, SW1 since 2012

Attendance: 21/09/16 (AGM), 21/11/2017 (AGM), 15/01/2019 (AGM), 14/01/2020 (AGM)

Appointed: June 2016

Left: 12.01.2021

Remuneration and expenses to date: £0